Město Jičín je pomyslnou bránou do oblasti Českého ráje. Proslavil ho spisovatel Václav Čtvrtek ve svých pohádkách o Rumcajsovi, Mance a Cipískovi.

9.jpg

.

10.jpg

V zámeckém parku Lipáček našel osvěžující fontánu.

11.jpg

Cestou ze zámku Lipáček potkal Manku s Rumcajsem, jak si vykračují po náměstí. 

12.jpg

.

21.jpg

Na cestě z Jičína Lipáček procházel obcí Mladějov nedaleko Sobotky v Českém ráji a na kopci našel krásný zámek. Zámek Mladějov vznikl rozšířením původní středověké tvrze ze 14. století. V průběhu 18. století byla tvrz přestavěna na zámek. Po zcela zničujícím požáru v roce 2002 se majitelka rozhodla zámek znovu vybudovat do podoby, v jaké ho vidíme dnes.

22.jpg

V zámecké zahradě Lipáček našel krásné houby, které tam po dešti vyrostly.

23.jpg

.

24.jpg

V lesích nedaleko od Mladějova směrem k Jičínu Lipáčka překvapila zřícenina starobylého hradu Pařez ze 14 století. Hrad založil Petr z Pařezu. Během husitských válek v 15. století byl hrad zřejmě dobytý, protože se v něm našla veliká koule do bombardy. Bombarda je husitské dělo, které střílelo veliké kamenné koule a používalo se k dobývání pevností a hradů.

25.jpg

Od poloviny 15. století je hrad opuštěný.

26.jpg

.

27.jpg

V roce 1813 zříceninu navštívil sám rakouský císař František I., když pobýval na Jičínském zámku. Lipáček měl zvláštní pocit, když odpočíval na místě, kterého se dotýkala císařova hůlka!